5
22 חוות דעת
 
 
 
 
 
 
ד"ר נירית אבירן
 
 
 
 
 
 
 
 
מומחית ברפואה פנימית,
באנדוקרינולוגיה מבוגרים ובסוכרת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

מאמרים המשך

 
 
 
 
 
 

כאב נוירופתי

 
 
 
 
כאב נוירופתי הינו כאב ממקור עצבי, כלומר כאב שנגרם כתוצאה מפגיעה בעצבים הפריפרים, שהינם העצבים הנמצאים בקצוות הגוף, למשל בעור.
 
 
 
 
 
 
 

כבד שומני

 
 
 
 
כבד שומני הוא ממצא שכיח מאד בימינו, למעשה זו הסיבה העיקרית למחלת כבד בעולם המערבי כיום.

 
 
 
 
 
 
 

לכבוד יום השפה העברית

 
 
 
 
להלן מספר מונחים עבריים למושגים רפואיים: הידעתם למשל איך קוראים לסטטוסקופ המכשיר הזה באמצעותו בודק הרופא את קצב הלב והריאות שלכם?
 
 
 
 
 
 
 

מדרגות או מעלית

 
 
 
 
העלייה במדרגות מהווה פעילות אירובית מצוינת שמשפרת את סיבולת לב ריאה שלכם, ובמקביל גם מחזקת את שרירי הרגליים, בעיקר השריר הארבע ראשי/שריר הירך הקדמי ושריר העכוז (הגלוטאוס).
 
 
 
 
 
 
 

מה בין תרופות אוסטאופורוזיס לטיפולי שיניים?

 
 
 
 
בשנים האחרונות יצאו פרסומים רבים בנושא הקשר בין תרופות לאוסטאופורוזיס וטיפולי שיניים. אז במה בעצם מדובר?
 
 
 
 
 
 
 

מחלת גרייבס

 
 
 
 
מחלת גרייבס היא מחלה אוטואימונית נפוצה למדי, הרבה יותר בנשים לעומת גברים. מחלות אוטואימוניות אחרות נפוצות הן תת פעילות בלוטת התריס, מחלת השימוטו, סוכרת נעורים, צליאק, ויטיליגו, מחלות פרקים כמו לופוס ועוד.
 
 
 
 
 
 
 

ניתוחים בריאטריים מרפאים סוכרת

 
 
 
 
בשנים אחרונות ישנה עליה ניכרת במספר המטופלים הפונים לניתוחים בריאטרים ניתוחי "קיצור קיבה" כפתרון לעודף משקל קיצוני, אך לא רק, אלא גם כטיפול בסוכרת לא מאוזנת. אז במה דברים אמורים?
 
 
 
 
 
 
 

סוכרת סוג 1 במבוגרים

 
 
 
 
כאשר מדברים על מגפת הסוכרת, מתייחסים בעיקר לסוכרת סוג 2 שנקראה בעבר סוכרת מבוגרים בניגוד לסוכרת סוג 1 שנקראה סוכרת נעורים. היום לא מתייחסים עוד לסוכרת כנעורים מול מבוגרים, שכן שתי המחלות נפוצות למעשה בכל גיל.
 
 
 
 
 
 
 

סוכרת

 
 
 
 
סוכרת הינה מחלה כרונית שעלולה לפגוע באיברים ובמערכות שונות בגוף, בעיקר לטווח הרחוק. מכאן גם חשיבות איזון הסוכרת, שכן, חקרים רבים הוכיחו, שככל שהסוכרת מאוזנת יותר, כך הסיכון לנזק קטן משמעותית . זו גם הסיבה שהדרישה כיום מחולי סוכרת (בעיקר סוג 2) היא לשמור על ערך המוגלובין מסוכרר 3 חודשים HBA1c של פחות מ- % 0.7 גר', שכן ברמת איזון שכזו, הסיכון לפתח סיבוכי סוכרת שואף לזה של האוכלוסייה שאין לה סוכרת.
 
 
 
 
 
 
 

סמני שחלוף עצם

 
 
 
 
באופן רגיל מתרחשים בעצם שני תהליכים במקביל: פירוק עצם ישנה ובניית עצם חדשה. התהליכים מצויים בשווי משקל, כאשר בילדים יש יותר בניית עצם מפירוק ובנשים לאחר גיל המעבר וחולים באוסטיאופורוזיס, שווי המשקל מתהפך, כלומר, מידת הפירוק עולה על מידת הבנייה. כתוצאה מכך, העצם נחלשת ומועדת לשברים ועלולה להתפתח אוסטאופניה ואוסטאופורוזיס.